لینک های روزانه
  آمار بازدید
  بازدیدکنندگان تا کنون : ۵۳٫۲۸۹ نفر
  بازدیدکنندگان امروز : ۰ نفر
  تعداد یادداشت ها : ۱۵
  بازدید از این یادداشت : ۴٫۵۸۵

  پر بازدیدترین یادداشت ها :

  تذکار

  فرخنده فالی است که این روزها فرهیخته ای از دیار ما - مشهد - به نشر و اشاعه مشخصات دستنوشته های نفیس و عتیق کتابخانه سرکار فیض آثار رضوی علیه السلام می پردازد و نسخی که سعی بر حفظ و حتی تحفظ بر نام و نشان آنها هست !!! به همگان می شناساند . امیدوارم که این روند با بهبودی بیشتر مدام گردد .
  یکی از نفایسی که در این سلسله معرفی شده :
  ( کتاب اعجاز القرآن است كه از حيث قدمت و تاريخ كتابت يكي از آثار و نسخ نفيس و قابل توجه است كه در اين گنجينه بي بديل نگهداري مي شود . اين نسخه صدراً ناقص و مؤلف آن از اماميه بوده و در برخي موارد مطالبي را از شريف مرتضي (درگذشته۴۳۶ٌ ق) نقل مي نمايد.
  آغاز افتاده: الوجه الذي ذكرناه لم يكن ان يدعي ان شعر الطالبين.
  انجام: كان علي وجه مخالف للعاده و هذا بين لمن تامله و نصح نفسه ... ثمان و سبعين و اربعمائه.
  مشخصات نسخه شناسي: نسخ محمد بن الحسين الجيهشي ( كذا ) در نيمه محرم ۴۷۸ . ۲۱ سطري ۱۰۱ برگ شماره ۱۲۴۰۹ . جلد: ميشن قهوه اي . واقف: ناشناس.
  براي اطلاعات بيشتر بنگريد به : فهرست الفبايي كتب خطي كتابخانه آستان قدس ۵۹.
  و فهرست كتب خطي كتابخانه آستان قدس رضوي ج ۱۱ ص ۵۲۴. ) [عين عبارت جناب آقاي صداقت حسيني درصفحه اصلي حلقه كاتبان ]

  کمینه این تذکر را بجا دانستم که صورت درست نسبت کاتب ( جشمی ) است نه آنچه ایشان یاد کرده . همچنین این اثر ارزنده و گرانبار همان کتاب (الموضح) سید شریف مرتضی علم الهدی است که به تحقیق آقای محمد رضا انصاری قمی در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی مشهد به چاپ رسیده .
  کاشف ماهیت مولف و عنوان نسخه نیز نویسنده فاضل و نکته جوی حلقه کاتبانِ خودمان آقای حسن انصاری است که مقالی هم در این باره در مجله نشر دانش نوشته اند . زیاده تصدیع است . ۹ دی ۱۳۸۷
  سه شنبه ۱۰ دي ۱۳۸۷ ساعت ۱۲:۱۵
  نظرات  نمایش ایمیل به مخاطبین

  نمایش نظر در سایت